Erdem Yücel’den Mazide Kalanlar!

 

 

Yılmaz Ergüvenç/hport.com.tr

 

 

Sizlere Erdem Yücel’in yeni yayımlanan anı kitabından (ERDEM YÜCEL, Mazide Kalanlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., 2016) söz etmek istiyorum.

 

 

Batı kültüründe önemli yeri olan anı yazını, bizde genellikle askerî ve siyasî geçmişi olan kişilerce tercih edilmiş bir türdür. Kültür ve sanat içerikli anılar, son yıllarda nadir de olsa yayımlanmaya başlamış ve Erdem Yücel’in yapıtı bu türün en başarılı örneklerinden biri olmuştur.

 

 

Anı yazını, kişiye ait bir CV, bir özgeçmiş, eski deyimle bir tercüme-i hal değildir. Anı yazını, anlatanın çocukluğundan olgunluğuna dek çevresinde gelişen siyasal, sosyal, kültürel ve sanatsal olayları ve çevre sorunlarını olabildiğince objektif bir gözlemle anlatma sanatıdır.

 

 

Kanımca, anılarını, gezdiği, gördüğü ülkelerin özelliklerine önem vererek bizimle paylaşan ilk edip Evliya Çelebi, ilk yapıtSeyahatname olmuştur.

 

 

Erdem Yücel, ablam Nezihe ve eniştem Süreyya Yücel’in oğullarıdır. Aramızdaki az yaş farkı dolayısıyla onunla dayı-yeğen değil iki arkadaş gibiyizdir. ‘’İnsan arkadaşını seçer ama akrabasını seçemez’’ dense de bu söz bizim için geçerli olmamıştır. Taa çocukluk yıllarında onunla kurşun askerleri savaştırmış, ilk gençlik bunalımlarını beraberce yaşamış, beraberce gezmiş-tozmuş, beraberce çapkınlık yapmışızdır.

 

 

Daha ileri yaşlarda o sağ basında çevre oluşturmuş, bense sola sapmıştım. Olgunluk yaşlarımızda sağduyu hâkim olmuş, dostluğumuza devam etmiş, elektronik basında yazı yazmama vesile olmuştur.

 

 

Sizleri fazla da ilgilendirmeyen özel yaşamımızı niçin anlatıyorum, biliyor musunuz? Bu kadar sıkı-fıkı bağlantımıza rağmen Erdem Yücel’in Mazide Kalanlar kitabını okuyuncaya kadar onun iç dünyasını, çevresini, dostlarını ve kariyer yaşamını layıkıyla bilmediğimi fark ettim de ondan.

 

 

Anılar, ataları ve atalarının yaşamlarındaki ilginç olaylarla başlıyor. Çocukluğunun geçtiği Kuzguncuk’taki köşkü anlatmakla kalmıyor, beldenin çevresini ve çevresindeki birçok yalı, köşk ve konakları, içlerinde yaşayanları doğma-büyüme bir İstanbullu gözüyle tasvir ediyor.

 

 

Bu anılarla yazarın eski İstanbul’a olan özlemini hissedebiliyor, eski İstanbullu olmanın değerini anlayabiliyoruz.  

 

 

Öğrenim yıllarını anlatırken o dönemin laik eğitim sistemini anımsıyor, günümüzde yaşanan eğitim çıkmazına hayıflanıyoruz.

 

 

Bir arkeolog olarak sürdürdüğü meslek yaşamında Halet Çambel, Oktay Aslanapa, Semavi Eyice gibi arkeolog, sanat tarihçi ve Osmanlı sanatları üstadı Süheyl Ünver gibi profesörlerden feyiz alarak mesleki kariyerini oluşturduğunu öğreniyoruz.

 

 

Devlet hizmetinde Ayasofya gibi dünya çapında önemli bir müzenin müdürü olarak yaşadığı anılarında dünyanın önemli isimleriyle tanışıklığını, onları nasıl bilgilendirdiğini, bu arada Ayasofya’nın bilmediğimiz özelliklerini öğreniyoruz.

 

 

Eski eserler ve müzeler camiasından emekli olduktan sonra Edirne Üniversitesinde öğretim üyeliği yaparak genç öğrencilere kültür ve sanat aşkını aşılaması da anılarının önemli bir kısmını oluşturuyor.

  

 

Onu basın hayatına sokan zatın Vefa Lisesi tarih öğretmeni Reşad Ekrem Koçu olduğunu, İstanbul Ansiklopedisindeki katkılarına tanık oluyoruz.

 

 

Bizim Anadolugazetesi yazarlığı ve çeşitli yayın organlarındaki makaleleri sırasında Niyazi Ahmet Banoğlu, Cemal Kutay, İbrahim Hakkı Konyalı, Cemalettin Server Revnakoğlu gibi değerli araştırmacı yazarlarla ilişkilerini ve o dönem basınının şartlarını da öğrenmiş oluyoruz.

 

 

Erdem Yücel, bildiğiniz gibi şu anda Hport.com.tr internet gazetesinde çeşitli konularda makalelerine ve değerlendirmelerine devam ediyor.

 

 

Yakın tarihin kültür yaşamına ışık tutan Erdem Yücel, Mazide Kalanlar eserini konunun meraklısı okurlara öneriyorum.

 

 

Kendisi, kitabında ‘’Yaşamımın sonlarına yaklaştığım şu günlerde geçmişi;  yapmış olduğum hataları sevapları düşünüyorum…’’ dese de yazarın değerli çalışmalarının daha nice yıllar devamını diliyorum.

 

 

 

 

 

YILMAZ ERGÜVENÇ

Caddebostan, 05 Ocak 2017

 

 

yerguvenc@gmail.com     

 

 

 

       

 

 

Yayın Tarihi: 2017-01-06 14:35:24