Düşün

 

‘Komşusu açken, tok

yatan bizden değildir’

 

(Hadis-i Şerif)

 

Sevgili dostum, günlük gaileler, ruhumdaki sıkıntılar, ülkemdeki benim gibi herkesi üzen, kahreden gelişmeler beni yazmaktan alıkoydu. Ne yazık ki, komşuluk ilişkilerinin zayıflaması gibi aile ilişkileri de giderek zayıflıyor ve kayboluyor. Bizler de bunları yaşıyoruz, üzülerek… Bütün bunları düşünürken önceki gün Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in bir beyanatı gözüme ilişti. Görmez, bu yıl mübarek Ramazan ayında “Çağımızda Yeni Bir Komşuluk Aşısı” adını verdikleri bir kampanya başlattıklarını söyledi. Bu, beni inan çok heyecanlandırdı.

 

SELİME TEYZEM VE AHMET HOCAM

 

Bunu okuyunca senin gibi can dostum olan Feyzullah Bilgin’in, Hakk’ın rahmetine kavuşmuş olan annesi Selime teyze ile babası Ahmet hocam aklıma geldi. Kendilerini rahmetle andım. Allah (c.c.) mekanlarını cennet eylesin… Ve bir de ablası Ayşe abla… Ona da hayırlı ve uzun bir ömür diliyorum… Evlerinde benim de çok sevdiğim yemekler ocağa konduğu zaman Feyzullah’ı gönderirler ve “Git Ramazan’ı da çağır, o bu yemeği çok sever” derlermiş. Biz komşuluğun, dostluğun, arkadaşlığın en güzellerini yaşadık. O günlerden sonra bütün bu değerlerin birer birer kaybolduğunu, insanların birbirinden uzaklaştığını gözlemlemek beni inan kahretti. Ne oldu bizlere de bunları kaybettik, bir türlü anlayamıyorum. Sanırım kabahatin büyüğü yine bizde… Çünkü bu değerlerin kaybolmasına bizler de bilerek veya bilmeyerek göz yumduk…

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu sene Ramazan ayında “'Çağımıza Yeni Bir Komşuluk Aşısı”' adlı kampanya başlatarak, komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırmaya çalışacaklarını bildirdi.

Ramazan münasebetiyle açıklama yapan Görmez, daha önceki yıllarda “ramazan paylaşmaktır” ve “Kur'an” temalarını ele aldıklarını anımsatarak, bu sene “komşuluk” temasını işlemeye çalışacaklarını ifade ettiğini söylemiştim.

 

İLİŞKİLER ZEDELENİYOR

 

İslam'ın medeniyet idealini insan ilişkileri üzerine bina ettiğini, bu ilişkilerin ağını ilmek ilmek ördüğünü vurgulayan Görmez, ''Son asrımızda, özellikle asrımızın son yıllarında bu ilişkilerin yer yer zedelendiğini görüyoruz. Çağımızda, hızlı kentleşme, göç, nüfus yoğunluğunun artması gibi unsurlarla ölçüsüz maddileşme eğilimleri, bireysellik, bencillik, neme lazımcılık gibi olumsuzluklar, gündelik hayatın hemen hemen her alanında olduğu gibi komşuluk ilişkilerinde de derin sarsıntılara yol açmıştır'' dedi.Komşuluk ilişkilerinin yanı sıra aile içi ilişkilerin de zayıfladığına işaret eden Görmez, aynı evin içerisinde yaşayanların bile farklı odalara kapanarak birbirlerine komşu olduklarını ifade etti.

 

‘PEYGAMBER’E KOMŞU OLMAK’

       

İnsanlar arasındaki ilişikleri yeniden düzenlemek için akrabalık ilişkilerini yeniden ayağa kaldırmak istediklerini belirten Görmez, Hz. Muhammed'in, “Cebrail, bana komşu hakkında o kadar tavsiyede bulundu ki, onu mirasçı kılacak sandım”, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” sözlerini hatırlattı. Bu hadislerin, komşuluk ilişkisi, inanç, hukuk ve ahlak boyutlarını açıkça ortaya koyduğunu vurgulayan Görmez, şunları kaydetti:

“Gerçek mümin olmak istiyorsanız komşularınızla ilişkilerinizi iyi tutun. Peygambere komşu olmak için iyi komşu olmak gerektiğine vurgu yapmak istiyorum. Amacımız vaaz ve nasihate kuru bir anlatım değil fiili, pratik, uygulamalı bir seferberlik başlatmak ve hepimizin derinden eksikliğini hissettiği komşuluk ilişkisini yeniden canlandırmaktır. Bilhassa iftar sofralarımızı komşularımızla paylaşmak, sahur çorbalarımızdan onlara ikramda bulunmak, ramazanın, orucun, iftarın, sahurun, teravihin manevi hazzını birlikte paylaşmak, hanelerimizi, beldelerimizi, şehirlerimizi mutlu ve mamur edecektir.''

 

İFTAR SOFRASINI PAYLAŞMAK

 

Öncelikle din görevlilerinin komşuluk ilişkilerini gözden geçirmesini istediklerine işaret eden Görmez, “Gözümüzün değil gönlümüzün doyduğu iftar sofralarında buluşmalıyız. Din görevlileri, birbirinizi iftara davet edin. Beni de davet edin, geleyim” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ramazanda reklam ve tanıtım amaçlı düzenlenen iftar sofralarından kaçınılması gerektiğini, sadece zenginlerin değil fakirlerin de bulunduğu, kardeşlik ve akrabalık ve dostluk bağlarının güçlendirilmesi için verilen iftar sofralarının tercih edilmesinin büyük önem arz ettiğini anlattı.

 

RAMAZAN HAYIRLAR  GETİRSİN

 

Evet sevgili dostum, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in, bu Ramazan’da bu çok önemli konuyu işleyecek olması beni çok mutlu etti. Umarım ve dilerim bu kampanya amacına ulaşır ve bizler kaybettiğimiz komşularımıza, uzak kaldığımız akrabalarımıza yeniden kavuşuruz. Yazıma burada son verirken, mübarek Ramazan ayının, ailemize, komşularımıza, aynı topraklar üzerinde yaşadığımız tüm insanlara ve insanlık alemine hayırlar getirmesini yüce Allah’dan (c.c.) niyaz ederim…

 

Ramazan’ın mübarek olsun…

 

 

Ramazan GÜNTAY

ramazan@hport.com.tr

Yayın Tarihi: 2011-07-31 23:42:45