DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, bütçe görüşmeleri sırasında AKP’yi, yanında getirdiği ve Meclis kürsüsünden gösterdiği bir paket makarna ve kömürle eleştirdi. “Türkiye’de makarna ve kömürle karınlarını doyuran Afrikalı yamyamlar mı yaşıyor?” diyen Kaplan’ın “Batsın bu dünya, batsın bu dünya” şeklindeki sözleri ise TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerini güldürdü.

TBMM Genel Kurulu’nda dünkü bütçe görüşmeleri zaman zaman renkli görüntülere de sahne oldu.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Başbakanlık, MİT, MGK Genel Sekreterliği, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, TODAİE, Gümrük Müsteşarlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü bütçeleri görüşülürken yanında getirdiği ve Meclis kürsüsünden gösterdiği makarna ve kömürle ilginç bir görüntü oluşturdu.

Sosyal yardımların tek çatı altında birleştirilmesini isteyen Hasip Kaplan, zarf içinde getirdiği üzerinde “AKP makarnası 1 oydur” yazılı makarna ve kömürü Meclis kürsüsünden gösterdi. Kaplan, “Türkiye'de, makarna ve kömürle karınlarını doyuran Afrikalı yamyamlar mı yaşıyor, Afrika'nın yamyamları mı yaşıyor sanıyorsunuz? Bu mu çağdaşlık, insanlık endeksi, gelişme, onurlu olma?" diye konuştu. Vatandaşların kuyrukta makarna için birbirini boğazladığını kaydeden Kaplan “Batsın bu dünya, batsın bu dünya” derken, Kaplan’ın bu sözleri Genel Kurul’da milletvekillerini güldürdü. AKP’liler ise Kaplan’a, “Ağlayacaksın, iyi tiyatro oyuncususun” diye seslendi.

KÜRTÇE “TIRIS TIRIS GÖNDERECEĞİZ” DEDİ

Sandık gününün yakın olduğunu söyleyen Kaplan, “Basiretsiz yöneticileri boz bir eşeğe bindireceğiz ve halka havale edeceğiz. Bu yöneticileri tırıs tırıs göndereceğiz.” dedi. Kaplan, “tırıs tırıs göndereceğiz” sözünü “Çemmu Çemmu here” şeklinde Kürtçe olarak tekrarladı. Kaplan konuşmasında, alevi açılımı yapan MHP’ye “Kürt açılımı” yapmasını da önerdi.

Kaplan’ın “Afrikalı yamyam” benzetmesine MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır “benzetmenin yardım alan insanları rencide edeceği” gerekçesiyle karşı çıktı. Kaplan ise “O anlamda söylemedim, ancak bu şekilde anlaşıldıysa özür dilerim” dedi.


Neden batsın bu dünya?

DTP'li Hasip Kaplan'ın makarna ve kömür göstererek söylediği Orhan Gencebay'ın sözleri yeni bir oluşumun da sloganı.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis'te bütçe görüşmeleri sırasında elindeki makarna ve kömürle "Valilerinizi kömür taşıyan memurlara çevirdiniz, vatandaşı makarna için boğazlayan insanlar durumuna düşürdünüz. Batsın bu dünya" şeklinde seslenmişti.

Orhan Gencebay'ın efsane şarkısı aynı zamanda uzun süredir internetteki bir kampanyanın adı. Kampanyanın sloganı da: "Türkler ve Kürtler de bir arada yaşayamayacaksa Batsın Bu Dünya!"
 

Yayın Tarihi: 2008-12-19 01:47:00