“AYNADAKİ SIR” ÖZET

 

 

‘Aynadaki Sır’ adlı roman İthaki Yayınları imzasıyla çıktı. Eğitimci-Yazar Özge Doğar’ın, yetişkinlere yönelik 4. Romanı olup diğer romanlarında olduğu gibi bireysellikten yola çıkıp toplumsal sorunlara ve oradan ruhumuza yeniden bir dönüş yapıyor. Televizyonun ve medya iletişim araçlarının insanlar üzerindeki etkisini anlatırken psikolojinin gücünü insan beyninin karmaşıklığını gözler önüne seriyor. İnsanın kendisini, hayatını, geçmişini ve gelecek nesillere ne bırakmak istediğini okuyucuya sorgulattırıyor. Üç kuşak kadın temasından yola çıkarak evrensel kaygıları sorgulamış olan yazar, geleceğe dair sıkıntılarını mitolojik kahramanlarla, içsel konuşmalarla bize aktarıyor.

 

 

Kimsin Sen?

 

Özgür zannettiğin bilinç, kendi seçimlerini kendisi mi yapıyor? Seni ve kitleleri yöneten bir güç mü var? Gerçekten de insan kendi kendisini var edebilen tek canlı mıdır, yoksa sanal bir dünyanın sana uydurduğu rolü mü oynuyorsun? Yaşam dediğin alanda kimin eserisin; başarı dediğin şey yalanlara uyum sürecin mi, kimin istediği hayatı yaşıyorsun ya da gerçekten yaşıyor musun? Peki ya özgürlüğün nerede, sen neredesin…

 

 

“Apartmanda bir kadın, dalmış pembe alemlere, uzaklaşmış kendince kendinden. Girmiş metal kutuya saklamış beynini, gizlemiş çıkarmamış gün yüzüne. Kadın dalmış rüyalara bulmuş kendini bir saltanat koltuğunda, elinde bir kumanda dünya kimin umurunda. Dalmış dalmış uyutmuş beynini ninilerle, kendisi bile kendinden çok uzak, bambaşka boyutta…

 

Bir adam apartman boşluğunda derdini vurmuş bedenine, vurmuş vurmuş da yetmemiş beynine. Adı değişmiş şekli değişmiş zehrin ama değişmemiş beyin dalgalarının hafif frekansta dans edişi ruhunda. Hafif çakır keyiften tanrısal ayinlere kadar uzanan bir yol yapmış kendine. Donmuş beyni, kimin umurunda kendisi bile kendinden çok uzak…”

 

ÖZGE DOĞAR KİMDİR?(d. 1978,Adana)

 

 

YAZAR, öğretmen anne ve babanın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Mersin’de, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde tamamladı. Halen özel bir okulda Rehber Öğretmen olarak sürdürdüğü mesleği, gelecek kuşaklara sorumluluğunu ve yazı yazma hevesini arttırdı. Hür gazete, h.port gazetelerinde yazıları yayımlanmakta olup 2013 yılında çıkarmış olduğu "Meraklı Pandora" kitabı köşe yazılarının derlemesidir. Aynı yılın aralık ayında çıkardığı "Aşk'zede" romanı; kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesinin, onların okutulmamasının doğuracağı sonuçları, töre adı altında sıkışmış hayatları konu alan toplumsal- gerçekçi ilk romanıdır. Yazarın 2014 yılında yazmış olduğu "Kağıttan Mutluluklar" romanı ise; yaşadığımız toplumun bir bütün olduğunu, iki farklı kadın ve iki farklı aileyi işleyerek anlatan, toplumsal ayrışmaların bizleri ilerletmediğini gösteren toplumsal- gerçekçi ikinci romanı ve üçüncü kitabıdır.2015 yılında yazdığı “Evlilik Anonim Şirketi” evliliklerde süregelen sorunları anlatmaktadır, bu roman yazarı  Yerel Gazeteciler Birliğinde “Yılın En iyi Çıkış Yapan Yazar” olmaya hak kazandırmıştır.2015 yaz döneminde Uçankuş Tv Kültür- Sanat Programında haftalık çocuk kitabı tanıtan yazar, 2016 yılında yazdığı ‘Sevimli Köpek Maya&Tohumlu Kitap’ adlı çocuk kitabı Türkiye’de kitapla birlikte tohum veren ilk 7 yaş üzeri çocuk kitabi özelliği taşımaktadır. Son kitabı Aynadaki Sır(2017,Mart), sosyo-psişik bir roman olup medyanın insanlar üzerindeki etkisini ve kitleleri nasıl yönlendirdiğini anlatıyor.

 

         Özge Doğar’ın yazmaya ilgisi ilkokul yıllarında eski bir daktilonun eve gelmesiyle başlar. O yıllarda arkadaşlarıyla çıkarmak istediği mahalle gazetesi başarılı olamasa bile yazma isteğinin adımlarından birini oluşturur. Öğretmen bir aileden gelmesi kitaba ulaşmasını kolaylaştırır. Okuduklarını kaybetmemek için daktilosuna aktarmaya başlar, bu durum sonradan fark edeceği kendinden çıkan dizelere dönüşür. Bu dizelerle öğrenci yarışmalarından birine katılır ve dereceye girer. Artık yazmak ve yazdıklarını aktarmak onda bir tutku haline dönüşmüştür.

 

Yayın Tarihi: 2017-03-07 15:59:23