Ağrının kaynağını arıyoruz!

 

 

 

Hürriyet Turnalı/hport.com.tr

 

Uzun zamandır sol kalçamdaki ağrıdan şikayetçiyim. Aslında nedenini biliyorum. Meslek hastalığı! Fizik tedavi uzmanına gittim, MR çektirdim hiç bir şeyim yok. Yok da bu ağrı niye?  Bu soruya yanıtı bir Osteopatın cevap verebileceğini söyledi yakın bir dostum ve benim için hiç bilmediğim bir kapı açıldı. Sizlerinde bilginiz olsun istedim.

 

 

- Hocam öncelikle sizi tanıyabilir miyiz ?

 

Fizyoterapist, Osteopat, Ortopedik Manuel Terapist, Strüktürel Entegrasyon Terapist, Cinsel Terapist, Hipno terapist, Trigger Point Terapist, Ahmet Burak SEZGİN. 

 

- Hocam genç yaşınıza rağmen bayağı bir alana hakimsiniz ? Nedir bunun sırrı?

 

Çok teşekkür ediyorum. Aslında bir sır yok. Her durumda olduğu gibi çok çalışmaktan geçiyor ancak çok azda olsa şahsıma yönelik özelleştirmek gerekirse mesleğine ve tüm insanlığa aşık olmak, eğitimi ve eğitilmeyi çok sevmek, yeniliğe ve bilgiye doymamak diyebilirim.

 

- Peki hedeflerinizde ne var hocam ?

 

Çocukluk yaşlarımda CNN Türk televizyonun Şanlıurfa’da bir programı olmuş bende izleyici olarak katılmıştım. Orada dönemin genel yayın yönetmeni yardımcısıydı ancak ismini anımsayamadım. Bana o gün gelecekti hedeflerimi sormuş ve bu konuda çok güzel bir cümle söylemişti. ‘Hedefin Güneş olsun. Ona gidemessin ama tuttuğun Yıldızlar senin olur’ diye. Bende bunu hedefliyorum diyelim.

 

- Çok güzelmiş. Umarız sadece Yıldızlar değil Güneş bile sizlerin olur hedefleriniz doğrultusunda. Peki bizlere biraz branşlarınızın içeriğinden bahseder misiniz hocam ?

 

Çok teşekkürler öncelikle iyi dilekleriniz için. Tabiki branşlarımıza geçecek olursak hastalığın nedenini arıyoruz diyelim.

 

- Nasıl yani nedenini hocam. Konuyu biraz daha açabilir misiniz ?

 

Şöyle açıklıyım.Osteopati’de biz ağrının kaynağını arıyoruz. Örneğin el bileğinizde ağrı var karpal tünel sendromu diyoruz ancak bu sendromun kökeni sol memeniz olabilir. Yada bir bel problemi yaşıyorsunuz bunun nedeni visseral(iç organlar) kaynaklı olabilir. Sonuca değil nedene odaklanıyoruz anlayacağınız. Yani ağrının kaynağını bulup tedavi ediyoruz.

 

- Peki Trigger Point Terapi nedir ve ne için uyguluyorsunuz hocam?

 

Trigger Point "tetik nokta" anlamına gelmekte olup kısaca "kas düğümü" olarak adlandırılır.  Vücudumuzun bazı bölgelerinde lokal basınçla ağrı ve hassasiyet yaratan, kasılı-gergin olarak tanımlanan durum bu trigger noktalar sonucu oluşan durumdur. Sıkılan bir süngerin fazla su tutamaması gibi kasılan bir kas da fazla kan tutamaz. Oysa kan, oksijeni ve besleyici maddeleri kaslara taşır ve atık maddeleri kaslardan uzaklaştırır. Dolayısıyla, kasın fazla kan tutamaması, sağlıklı bir kan dolaşımından mahrum olması anlamına gelir ve bu durumda, yeterli oksijeni ve besleyici maddeleri alamadan yalnızca artık madde biriktirmeye başlar. Kişide yorgunluk ve sinirlilikle sonuçlanabilen bu olumsuz durum psikolojik stres yaratmanın yanı sıra zamanla bölgedeki  ağrının başladığı bölgenin de dışına yayılmasına sebep olur. Bizde bu tedavi metodunu diğer ana branşlarımızla birleştirerek hastayı ağrıdan kurtarıyoruz.

 

 

- Peki şu anda sol elimin iç kısmında bir ağrı var desem bunu nasıl yorumlarsınız hocam ?

 

Sol elin iç kısmındaki ağrınız midenizden kaynaklı olabilir. Her organ gibi midenin de kendine özgü bir hareketliliği ve bir diğer organlarla da bağlantılı etkileşimi var. Siz sürekli oturan bir insansanız oturan insanlarda organların hareketliliği kısıtlanır ve zayıflar. Biz bu noktada elimiz ile organla ilgili problemi bularak organı tedavi ediyoruz. Örneğin sol el bileğindeki ağrısından dolayı ben midesini tutup yukarı çektiğimde ağrı kesiliyorsa problem el bileğinde değil midesindedir.Bu yüzden semptomu değil nedeni tedavi ediyoruz çünkü semptomun tedavisi olmaz.

 

- Peki devamında nasıl bir yol izliyorsunuz hocam ?

 

Ağrı probleminin mideden kaynaklandığını bulduktan sonra hücre içerisindeki magnezyum eksikliği için B6 vitamin desteği ve magnezyum veriyoruz. Çünkü magnezyum B6 vitamini ile çalışır. Eğer ağrı varsa sinirin kılıfında gerginlik vardır bunun için B12 Vitamini ilave ediyoruz çok uzun zamandır ağrısı varsa hastanın yara iyileşmesini sağlamak için C ve E vitamini takviyesi ediyoruz. Eğer hastanın kabızlık sorunu varsa vücuttaki atık maddeler dışarı atılmadığı için bağırsaklardaki mantarlar beslenir ve sindirimsel bir problem olur buda iyleşmeyi geciktirir yada etkiler. Bu durumda da hastanın beslenme durumunu inceleyip gerekli takviyelerle kişinin iyleşmesine daha fazla katkı sağlıyoruz.

 

- Tedavi sadece yetişkinlere mi uygulanıyor peki hocam ?

 

Tabii ki hayır. Yeni doğan bir bebek, yetişkin yada yaşlı ne olursa olsun her insana uygulanabilir.

 

- Peki hocam bu güzel röportajın sonuna gelirken son olarak ne söylemek istersiniz?

 

 

Özetlemek gerekirse kişinin mevcut şikayeti ne olursa olsun ‘Hastalık yoktur, hasta vardır’ felsefesini benimsemiş biri olarak kendi müdahale sınırlarımızı da bilmek koşuluyla hastayı holistik (bütüncül) olarak değerlendirip şikayetin temeline, nedenine inilen ve tedavisinin yapıldığı bir tıp dalı diyebiliriz.

 

 

 

Yayın Tarihi: 2017-01-03 11:20:32