Tabiatın hassas dengesi ALMA - VERME!

 

 

Ajda Tenbekçi/hport.com.tr

 

 

Bugün evrensel alma verme dengesi üzerine biraz sohbet edelim. Nedir bu yasa? Hayatımızda neleri etkiliyor? Olumlu özelliklerinden yararlanmak için nasıl davranmamız uygundur? Haydi bakalım.

 

Alma verme yasasının işleyişi, sadece aldığımız kişiye vermek değil, aldığımız kadarını vermek ve verdiğimiz kadarını almak üzerine kuruludur.

 

 Evren boşluk sevmez. Tıka bas tok olduğunuzda tabağınızı daha fazla yemek için uzatır mısınız? Uzatsanız bile tabağınızı dolduracak kişi buna istekli olmayacaktır.

 

 O zaman isteklerimizin karşılanması için önce onların gelişine yer açmayı öğrenmemiz uygundur.

 

 Aniden gelen misafirin önüne koyduğumuz tabağı dolduracak kadar yemeğin, tenceremizden fazlasıyla çıktığına çoğumuz muhakkak şahit olmuşuzdur. Çünkü bereket, paylaşmaktan gelir.

 

 Paylaşmak deyince, sadece yemeğimizi ya da kullanmadığımız nesneleri kastetmiyorum. Bazen en sevdiğimiz eşyalarımızdan, sahip olduğumuz konfordan vazgeçebilmeyi de öğrenmeliyiz.

 

 Peki paylaşacak maddi/somut unsurlar olmadığında ne yapacağız? Çok basit. Güzel sözler, içten gülümsemeler, yani sevgimizi paylaşacağız.

 

 Dünya üzerinde yalnızca insanlarla alışveriş içinde olmadığımızı da unutmayalım. Bu evrensel bir yasadır. Dolayısıyla üzerinde yaşadığımız gezegenin kendisine karşı dahi sorumluluklarımız var. Çevremizi kirletmemeye özen gösterelim mesela, yerde kendi atmadığımız bir çöpü gördüğümüzde gocunmadan yerden alıp çöp kutusuna atıverelim. Ya da geri dönüşüm kutularını kullanmaya özen gösterelim. Bu, tabiattaki alma verme dengesine güzel bir örnektir.

 Hayvanlara iyi davranıyor muyuz? Onları beslemek, besleyemiyorsak da iyi şartlarda yaşamaları için destek oluyor muyuz? Onlar bizim, dünyamızı paylaştığımız ortaklarımızdır. Sevgimizi göstermeyi ihmal etmiyoruz değil mi? 

 İnsani ilişkilerinden den de pek çok örnek verebiliriz.

 Nezaket üzerinden gidelim. Kimse kendisine kaba davranılmasını istemez. Hatta kaba insanlar bile. Onlara nazik olmayı hatırlatmak için en güzel davranış biçimi, nezaketle yaklaşmaktan vazgeçmemektir.

 

 Komşumuza kapıyı tutuyor muyuz mesela, yahut o bizim için tuttuğunda teşekkür ediyor muyuz? Bu da bir alışveriştir.

 

 Peki bizim için çalışan insanların emeklerinin karşılığını veriyor muyuz? Haklarını yemediğimizden emin miyiz?

 

 Karşımızdakine anlattığımız kadar biz de onu dinliyor muyuz?

 

 İhtiyacı olan insanlar, hatta genişletelim, canlıları fark edecek ve onlara yardımcı olmaya çalışacak kadar uyanık mıyız?

 

  UYANALIM!

 

 Aldığı hizmet karşılığında ödeme yapmayan kişinin bereket kanalları tıkanır. Bunu fark edip dengelemek için doğru yolu belirlemek hayati amacımızdır.

 

 Bakın, vermek; sevgi, beğenilme ve onaylanma ihtiyacı kaynaklı olduğu sürece, kendimizi kaptırıp almayı unutmamız da mümkündür.

 

 Nasıl sürekli almak alma-verme dengesini bozuyorsa, sürekli vermek de bozacaktır.

 

 Hakkımız olanlar bize, maddi, manevi yolardan ya da enerji olarak gelebilirler. Ancak dengelenmediklerinde sistemde bir kararsızlık ortaya çıkar ki, buna işlevsizlik de diyebiliriz. Bazı insanlar için, almak vermekten daha zor olabilir. Ancak böyle durumlarda tabiat, dengeyi yeniden kurmaları için onları kendi yöntemleriyle uyaracaktır.

 

 Tutarlı ve istekli olarak vermeyi öğrendiğimizde,verdiklerimizin yerini doldurmak için evrenin gönderdiklerini de kabul etmeyi öğrenmemiz uygundur.

 

 Evrenin hediyelerini, hatta mucize kelimesini kullanmayı çok seviyorum, mucizelerini sevgiyle kabul ederken, şükretmeyi de unutmayalım. Bizim kültürümüzde dolu gelen tabak boş gönderilmez. Bu, atalarımızın tabiattaki alma verme dengesini çoktan çözdüğünü gösterir. Ne kadar hoş değil mi?

 İşte bu, tüm hayatımızda benimseyebileceğimiz bir ilke olarak kulağımıza küpe olsun.

 

 Umarım hassas alma verme dengesiyle ilgili kafamıza takılan soru işaretlerinin cevaplarını bulmaya  yardım edecek  püf noktalarına değinebilmişimdir.

 

  Sevgi ve dengeyle kalınız.

 

Günün tavsiyesi; Sakin ortamda nefesimizi düzenleyerek dik duralım ve özümüze bağlanalım. Bolluk ve bereket kanallarımızın açık olması için niyet edelim ve evrenden bize yol göstermesini isteyelim. Cevabımız kısa süre içinde gelecektir. İşaretleri takip ettiğimiz sürece mucizeler bizi kucaklar.

 

 

  Hepinize aydınlık günler diliyorum.

 

İletişim; ajdacantenbekci@gmail.com

     

 

Yayın Tarihi: 2016-12-09 19:56:00