Sınav kaygısı, Belirtileri ve Bununla Baş etme yolları!

 

 

Esin Karahan/hport.com.tr

 

 Yaklaşan TEOG sınavını da göz önüne alarak, siz öğrenci ve velilere sınav kaygısı, belirtileri ve bununla baş etme yollarının bazılarından bahsetmiştim. Hatırlatmak amaçlı sizlerle tekrar bu yazımı paylaşmak istiyorum.

 

Bazı öğrencilerde performanslarını olumsuz yönde etkileyecek bu kaygı yaşanmazken, bazılarında ise çok yoğun yaşanır.

 

Sınav kaygısı belirtileri; unutkanlık, dikkat dağınıklığı, bilgileri anlayamama, düzensiz solunum, ellerde titreme, baş dönmesi, mide bulantısı, çarpıntı, heyecan, panik, gerginlik, korku, karamsarlık olarak ortaya çıkabilir.

 

Şimdi bu belirtileri ortadan kaldırmaya değil, bu belirtilere yenik düşmemeye ve belli bir düzeyde tutmaya çalışmayı deneyelim.

 

Normal düzeyde bir kaygı, çocukta derslerine çalışma konusunda istek duyma, karar alma ve bu karar doğrultusunda hedefe giderken, üretilen enerjiyi kullanarak performansın yükselmesine yardımcı olur.

 

Zaman konusunda da çocuklarımıza şu şekilde yardımcı olabiliriz. En verimli çalışma, aralıklı çalışmadır. Öğrencinin 1 saat çalıştıktan sonra 5-10 dakika mola vermesi yararlı olacaktır. Girilecek sınava hazırlanmak için önceden gerekli süreyi ayarlamak ve o doğrultuda test programı hazırlayıp yapmak, çocuğun bu zaman yönetimini daha önce deneyimlediği için panik olmasını engelleyecektir.

 

Öğrenci , benzer dersleri üst üste çalışmamalı, örneğin; Türkçe dersinden sonra Sosyal dersi değil de matematik dersini çalışması daha uygun olur. Yatmadan önce 10 dakika boyunca o gün çalıştığı dersleri tekrarlayarak uykuya geçip, sabah kalktığında aynı tekrarı bir kez daha yaparsa öğrendiklerini kolay kolay unutmayacaktır.

 

Sayın veliler, girilen sınavlar öğrencilerin kişiliklerini değil bilgilerini ölçer. Dolayısıyla kendilerini yetersiz ve değersiz görmemeleri için sizin desteğinize ihtiyaçları olacaktır. Sonuca takılmadan gösterilen çabayı takdir etmek de siz velilere düşüyor. Bu durumda çocuğun daha önceki başarıları için hatırlatma yapılarak motive edilebilir. Çocuklarınızın, sosyal ortamlara girmesini ve yeteneklerini görmesini sağlayın. Sosyal ortama giren çocukların algıları açık olur. Sosyal ortam çocuklar için zaman kaybı değil aksine öğrenme sürecini olumlu etkileyen kazançtır.

 

DÜNYADA YETENEKSİZ İNSAN YOKTUR. SADECE İYİ EĞİTİLMEMİŞ VE İYİ YÖNLENDİRİLMEMİŞ İNSANLAR VARDIR.                                                                         ANGLE PEARTRİ

 

                                                                                           

                                                                             Sevgiyle Kalın.

 

                                                                            Esin KARAHAN

                                                                      Öğrenci Koçu-Aile Danışmanı

                                                                  karahanesin82@gmail.com

                                                                                             

Yayın Tarihi: 2016-11-18 21:54:00