MANTRALAR

 
 
 
Ajda Tenbekçi/hport.com.tr
 
 
 
 
Merhabalar,
 
Bugün sizlere çok sevdiğim bir meditasyon elementinden, mantralardan bahsetmek istiyorum. Kelime anlamı itibariyle Hintçeden, daha doğrusu Sanskritçeden gelen mantra, man(düşünmek) ve tra (araç) sözcüklerini içinde barındırır. Burdan yola çıkarsak mantranın düşündüklerimize ulaşmamızı sağlayan bir araç olduğu sonucuna varabiliriz.
 
 
Şimdi bu konuyu biraz daha açalım. Bunu yaparken internet üzerinden kolayca ulaşabileceğimiz bilgileri tekrarlamak yerine kendi hayatımda mantra kavramını ne şekilde değerlendirdiğimi baz alarak, sohbet kıvamında bir düşünce ve yaratma egzersizi gerçekleştirelim istiyorum.
 
 
Mantraların enerji yüklenmiş kelime veya tamlamalar olduğuna, bu kelime yahut tamlamaların anlamlı olabileceği kadar, anlam arz etmeyen ses öbekleri de olabileceğini belirtmek isterim. Yani bir mantra, ona enerji  yüklediğiniz ve titreşimlerini yükselttiğiniz sürece amacınıza ulaşmakta kullanacağınız bir anahtar halini alır. Peki bu ne demek oluyor?
 
Öncelikle mantranın her an her yerde içinizden tekrarlayarak konsantrasyonunuzu sağlayacak basit bir meditasyon tekniği olduğunu söyleyebiliriz.
 
İkinci aşamada kendisine yüklenen anlamı pratik ve net bir biçimde hatırlamamıza yol açarken, bedenen ve ruhen kabule hızlı şekilde geçmemizi kolaylaştırır.
 
 
 Nihayet ihtiyacımız olan her an, hatta tekrarlayıp içselleştirdiğimiz takdirde bilinçaltımıza yerleşerek gün boyu bize huzur verir, dengede kalmamızı sağlar.  
 
 
 Mantraların kelime ya da ses olarak taşıdıkları anlamları, tekrarlandıkça özgürleşir ve bu anlamlardan bağımsız olarak, kalbimiz, ya da siz ne derseniz, ruhumuz tarafından kabul gören bir titreşimle dolar.
 
 
Genel olarak mantraların sadece Sanskritçe seslerden( ses diyorum çünkü Hindular zaman içinde yumuşatarak telaffuz ettikleri için, kelimeler çoğunlukla değişikliğe uğramıştır) oluşması gerektiğine inanılır.
Buraya bir not düşelim, evet mantra olayı ses tekrarı ile olumlu enerjileri tetikleyen bir araçtır ve bu seslerin ne kadar uzun zamandır ne kadar çok insan tarafından tekrarlanmış olduğu, etkisini arttıran bir durumdur. Ancak bu mantık, kendi iç sesimizi rehber olarak kullanmamıza engel teşkil etmez.
 
 
Biliyorsunuz bu köşemizde sıkça şahsi görüşlerimi size sunuyor, sizin de kendi inanç, bilinç, düşünce ve duygu bazında kendi yolunuzu çizmenizin uygun olduğunu hatırlatmayı seviyorum. Şimdi aynı şekilde mantralar konusunda da aynı yolu izlemenizi öneriyorum. İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz mantralardan ruhunuza yakın hissettiklerinizi dinleyip zamanla kendiniz de bunları tekrarlayabileceğiniz gibi, kendi mantralarınızı kendiniz yaratıp bunları da kullanabilirsiniz.
 
 
Önemli olan seçtiğiniz kelime yahut seslerin basit olması, niyetinizi net biçimde belirleyip zihninizde o sesle niyetiniz arasında bir köprü kurmuş olmanız ve bu köprüyü sağlamlaştıracak biçimde üzerinde çalışmak. Yani sesi, çekmek istediğimiz enerjiye göre programlamak. 
 
 
 
Mantraların dualardan farkı, dini inançlardan bağımsız olmalarıdır. Yani inanışınız ne yönde olursa olsun bu küçük güçlü formülleri hayatınıza katıp kullanma lüksüne sahipsiniz.
 
 
 En bilinen sevilen Hindu mantrası Gayatri Mantranın içeriğine şöyle bir bakalım;
 
 Hayatın kaynağı, ruhu kötülüklerden uzaklaştıran, evrene işlemiş, her şeyi tanıyan, enerji ve mutluluk veren mükemmel ve saf ışığa, zihnimizi aydınlatması için yakarıyoruz. 
 
  Evet üç aşağı beş yukarı içerik böyledir. Hoş değil mi?
 
 Devam edelim. Seçtiğimiz mantraları söylerken heceleri nefesimizi serbest bırakacak şekilde kullanmamız önemlidir. Gevşeyip duygularımızı temizlemek ve mantramıza odaklanmak, iç huzurumuzu temin eder.
 
 
 Ruhsal enerjimizi etkin kullanmak için mantraları hayatımıza kolayca katmaya, günün beş sakin dakikasında hazır bir mantrayı dinleyerek başlayabiliriz. Bu ilhamla kendi mantramızı bulduğumuzda, meditasyon yöntemimizi kullandıktan sonra enerjimizi mantramıza yükleyerek tekrarladıkça (bu süreçte süreklilik önemlidir), olumladığımız titreşimlerimizi mantra üzerinde somutlaştırarak içselleştirir ve faydalı biçimde kullanabiliriz. Sabah erken ve gece geç saatler, mantraların çalışması için  ideal zamanlardır.
 
 
 
Haftanın tavsiyesi; Gayatri mantranın 7-8 dakikalık kısa bir versiyonunu dinleyin. Size ne hissettiriyor? Huzur ve sevgi titreşimlerini duyumsadınız mı? Birkaç gün tekrarlamanızı öneririm. Zaten hoşunuza gittiyse dinlemeye, yaratmaya ve kullanmaya devam edecek, kendinizi bu konuda da geliştireceksinizdir. Hatırlıyoruz; Niyet, evrenin halısını dokur.  
 
 
 
  Sevgiyle kalınız dostlar
 
 
 
 İletişim; ajdacantenbekci@gmail.com
 
Yayın Tarihi: 2017-02-09 09:58:17