Dengir Mir Mehmet Fırat'ın eroin olayı nedir?  İşte Eroin iddiasının perde arkası!

ÖZEL HABER! CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilere "Bir eroin meselesi var. Onu Dengir Fırat'a sorun" deyince ortalık fena halde karıştı. İşte Kılıçdaroğlu'nun iddiası!


İşte Turuncutime.com un araştırma haberi!

ORTALIĞI BİRBİRİNE KATAN EROİN OLAYI NEDİR?

Aydınlık Dergisi'nin bir haberi ile ortaya çıkan olay başka hiç bir yazılı ve görsel medya kurluşu tarafından yayınlanmadı. Kapıkule sınır kapısından Hollanda’ya narenciye taşıyan bir TIR’da arama yapan Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik ekipleri 89 kg. eroin buldular. Eroin TIR’ın soğutucu fanına saklanmıştı. TIR’ın taşıdığı narenciye Menas adlı şirkete aitti ve Mersin’de yüklenmişti.

O günlerde Menas şirketine “çok tanınmış bir AKP milletvekilinin ortak olduğu” bilgisi konuşulmaya başlandı.

Bu AKP’li milletvekili, aynı zamanda Parti’nin iki numaralı ismi olan Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’tı. “Atatürk travmalı” Dengir Fırat, 10 Mayıs tarihli Vatan gazetesinde bu ilişkiyi inkâr etti ve şöyle dedi: “1999 yılında milletvekili seçildikten sonra Menas A.Ş. ile ilişkimi bitirdim. Hisselerimi ortağıma devrettim” dedi.

Olayla ilgili bombayı 18 Mayıs’ta yine Vatan gazetesindeki köşesinde Necati Doğru patlattı, şöyle yazdı: “Kılı kırk yaran muhabir arkadaşlar, milletvekili Dengir Mir Mehmet’i bulup konuştular. ‘Bu şirkete ortaktım. Milletvekili seçildim. Siyasi ahlak gereği olmaz dedim. Ortaklıktan 1999 yılında ayrıldım’ diyordu. “Bana ulaşan bir belgeye (6 Kasım 2002 tarihli, 5671 sayılı Ticaret Sicil Gazetesi) göre ise, Dengir Mir Mehmet Fırat şirket yönetiminden 1999 yılında ayrılmış fakat söylediği gibi Dengir Mir Mehmet Fırat, Münevver Fırat, Neval Fırat adına olan hisselerini diğer ortağına devretmemiş.

Tersine, 6 Kasım 2002 tarihinde şirket, sermaye artırımına gittiğinde ortaklık payını korumuş. “Ortaklık devam etmiş. “Ticaret sicili gazetelerine göre Dengir Mir Mehmet Fırat 2007 yılında ihracatı yapan şirket Menas’la değil, ihraç edilen portakalları yıkayan ve paketleyen Menas’ın yan şirketiyle ortaklığını bitirmiş fakat Menas’taki Fırat ailesinin yüzde 40 hissesi devam etmiş”. Necati Doğru bu bilgileri yazdıktan sonra yazısını şu sözlerle bitiriyor: “Yani sözün özü şu: “Portakalı soyarım dilim dilim… “Şirkete ortaktır… “Milletvekili Mir’im…” Menas şirketinin portakal ticareti, 2008 Şubat’ında eroin işinde yakayı ele veriyor.

Peki bu şirket 2008 Şubat’ı öncesinde hangi işi yapıyordu, portakal mı eroin mi, yoksa ikisi birden mi? Bu soru tam yerinde. Çünkü Dengir Mir Fırat şirketin 1999 yılı sonrası sorumluluğundan kurtulmak için yalana başvuruyor. Hisselerini devretmediği halde “devrettim” diyor. Yöneticiliği bırakmış ama kendisi ve ailesi şirketin sahibi olmaya devam etmiş. Dengir Fırat bu sahipliği niçin gizliyor? Suçtan kaçmak için mi?

PEKİ ŞİRKETİN DİĞER SAHİBİ KİMDİ?

Menas A.Ş’nin yüzde 60 ile ana ortağı iken, Fırat ailesinin yüzde 40 hissesini de alarak şirketin yüzde 100’üne sahip olan Abdülkadir Gürüz de Dengir Mir Mehmet Fırat ile olan iş ilişkisinin 1999 yılında bittiğini söyledi. Fırat’ın milletvekili seçildikten sonra kendisine gelerek “Bu işte sermayeyi sen koyuyordun, ben çalışıyordum. Ancak şu andan sonra çalışmam mümkün değil. Fiyatını sen belirle, hisselerimi devral” dediğini aktardı ve “Benim oğlum da okulu bitirmişti. Hisse devrini 30 Eylül 1999’da yaptık ve bu tarihten sonra da işlerin başında hep oğlum oldu” diye konuştu.

Gürüz, kendi firmalarına ait portakal ve greyfurtu taşıyan tırda eroin bulunması ile ilgili olarak da “Bu hemen hemen tüm ihracatçıların kaderi” diye konuştu. Avrupa’ya ihracatta zaman zaman 20 değişik lojistik firması ile çalıştıklarını söyleyen Gürüz, 89 kilogram eroinin kendi mallarını taşıyan TIR’da yakalanmasından sonraki gelişmeleri de şöyle aktardı:

“Mevsimsel olarak ihracatın arttığı dönemlerde Avrupa’ya gidecek TIR ya da kamyon bulmak zorlaşıyor. Seçici olmaya çalışıyoruz ancak taahhütlerimizi yerine getirebilmek için bazen farklı nakliye şirketlerini de devreye sokuyoruz. Böyle bir olay olduğunu Kapıkule’deki yetkililer arayarak bize bildirdiler. TIR’daki ürünle ilgili olarak da bize ’Bu milli servettir, haram olmasın, gelin malınızı alın’ dediler. Bizi olayla hiçbir şekilde ilişkilendirmediler. Zaten kendileri ile sadece bu görüşmeyi yaptık.”

Abdülkadir Gürüz bu tip olayların ihracat yapan her firmanın başına gelebilecek olağan bir durum olduğunu da iddia etti. Gürüz ,“Eroinler TIR’ın zulasında değil de bizim ürünün içinde de çıkabilirdi.” diye konuştu.

Nakliyeci sabıkalı çıktı!

Eroinin bulunduğu tırın şoförü Cezayir H. ve nakliye firmasının sahibi Mehmet Şerif T.’nin daha önce de eroin kaçakçılığından sabıkaları olduğu ortaya çıktı. Liceli olduğu öğrenilen nakliye firmasının sahibinin, soyadını değiştirerek kaçakçılık işine devam ettiği belirlendi.

KILIÇDAROĞLU'NUN İDDİALARI ÜZERİNE MEHMET FIRAT'IN AÇIKLAMALARI!


''Anadolu tabiri ile soğan yemedik ağzımız kokmuyor, o bakımdan biz açığız, ama soğan yiyenler çok. Hiç merak etmesinler. Her söylediğimizin delili vardır. Bu arada CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bir silahşörü daha doğrusu bostancıbaşısı var, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu. Kılıçdaroğlu, bir gazeteciye diyor ki bir eroin meselesi var. Onu Dengir Fırat'a sorun. Anladığım kadarıyla sen o gazetenin başlığını okudun, 6. sayfadaki devamını okumadın. Zahmet edip okusaydın Dengir Fırat'ın bundan 6-7 ay önce şirketten ayrıldığını görecektin. İkincisi, bu eroinin tır sahibi ve tır şoförü tarafından kaçırıldığını, bunların yakalandığını ve mahkum olduğunu da okurdun. Böylesine birilerine çamur atma gibi bir züle katılmazdın. Eğer bu söylediklerini ispat edemezse dünyanın en alçak insanıdır, müfteridir, aşağılık bir insandır. Ben başka bir şey söylemiyorum onun hakkında. Bundan fazlasına değeceğini zannetmiyorum çünkü benim bostancıbaşılarla uğraşacak halim yok.''

www.turuncutime.com

Yayın Tarihi: 2008-09-14 00:30:00