İleriye ve iyiye yönelmenin varlığımızın başlıca amacı, Mükemmellik!

 

 

 

Ajda Tenbekçi/hport.com.tr

 

Merhabalar. Eğitim yılının bitmesine sayılı günler kala, oğlu liseye hazırlanan bir anne olarak, tüm çocuklarımıza bol şans, başarılar ve hakkıyla tadını çıkaracakları bir tatil diliyorum.

 

Teog anneleri de bu yıl çocuklarıyla beraber epey yoruldular. Emeklerimizin karşılığı, çocuklarımızın emeklerinin karşılıklarını aldıklarını görmek olacaktır diye düşünüyorum.Allah hepimizin yolunu açık etsin.

 

Sürekli değişen ve bir türlü güvenimizi kazanamayan eğitim sistemi karşısında kah yalpaladık,kah gerildik,kah sevindik. Gönlümüzden geçen, gençlerimiz geleceğe hazırlanırken onları, ihtiyaçları olan donanımı kazanabilecekleri eğitim kurumlarına yerleştirebilmek idi. Ama şahsım adına, ki arkadaşlarım adına da öyle olduğundan eminim, çocuklarımızı ilkeli, dürüst karakterli, özgüvenli, tevazu sahibi ve mutlu bireyler olmaları için  de elimizden geldiğince destekledik. Sanırım hayatımızın sonuna kadar da bu gayretimiz sürecek.

 

Ben şanslı bir anneyim. 8 yıl boyunca her sabah oğlumu güvenebileceğim bir okula uğurladım. Bundan sonrası, çocuğuma  olan güvenimle pekişecektir. Bunca yılda öğrendiğim bir şey daha var.Tabii ki her çocuk ailesi için özeldir. Ama hepsinin gözümün önünde nasıl da büyüdüklerini,kurdukları arkadaşlıkları, durumlar karşısında gösterdikleri bilinçli tepkileri izledikçe, hepsi benim için de özel oldu, hepsiyle gurur duyuyorum. Ve tabii özel kadınlar olan anneleriyle de kendi aramızda dostluklar kurduk. Onlarla da, genç ruhlarını korumayı başardıkları için ayrıca gururlanıyorum. Ne çok anımız var, inşallah çocuklarımız da biz de bu dostluklarımızı ömür boyu sürdürürüz.

 

14 senelik bir anne olarak bu işin bitmeyen bir öğrencilik olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu çocuklar büyürken her gün onlarla ilgili farklı şeyler öğreniyoruz. Her gün, yeni bir tecrübe. Çevreye baktığımda sadece doğurmuş olmanın, çocuğu besleyip giydirmenin ya da üç yaşındaki çocuğunu birey olarak görmenin yeterli kriter olduğunu düşünen tecrübesiz annelerin varlığını da gözlemliyorum.

 

Tabii ki tüm çocuklar birey olma yolunda azimle ilerliyorlar. Ama çocukluk ve gençlik dönemlerinde arkadaşa ya da bakıcıya değil, kendilerine doğru biçimde destek olacak ebeveynlere ihtiyaçları var. Yaşıtlarıyla arkadaşlık kurmakta zaten iyiler.

 

Naçizane tavsiyem, eğitim seviyeniz ya da entelektüel kapasitenize ne kadar güvenirseniz güvenin, çocuğunuzu büyütürken her zaman bilmediğiniz ya da teoride  bilip de pratiğe geçirmekte zorlanabileceğiniz durumlarla karşılaşacağınızı unutmamanız. O yüzden, aman ha kibre kapılmayın ve panik de olmayın. Büyük konuşmaktan kaçının ve tavsiye almaktan da çekinmeyin. Sıkışıklık duygusuna kapıldığınız anlarda başka bir anneyle aynı hisleri paylaştığınızı duymak bile iyi bir sakinleştiricidir ve sakin kalmak iyidir.

 

Mükemmellik insanlar için gerçekçi olmayan bir hedefse de, ileriye ve iyiye yönelmenin varlığımızın başlıca amacı olduğunu kabul edebiliriz. Dengede kalın,

 

sevgiler.

Ajda Tenbekçi

Yayın Tarihi: 2017-05-29 15:00:00