ERDEM YÜCEL KİMDİR?

 

 

Ben Erdem Yücel, İstanbullu bir ailenin çocuğuyum. Babamın görevi nedeniyle 1 Şubat 1936 yılında Ankara’da dünyaya gelmiş olmama rağmen bir haftalık iken İstanbul’a getirilerek nüfus kâğıdım buradan çıkarılmıştır. O günlerde gerçek İstanbullu olmak bir ayrıcalıktı.

 

İlköğrenimimi Kuzguncuk 25.İlkokulunda, orta ve lise öğrenimimi İstiklâl, Vefa, Manisa ve yeniden İstiklal liselerinde tamamladım.  İstanbul Hukuk Fakültesine bir süre devam ettikten sonra eğitimimi yarıda bırakarak askere gittim. (O zamanlar lise mezunlarının yedek subay olma hakkı vardı.)

 

Süvari asteğmeni ve sonra teğmeni olarak 14. Süvari Alayında askerliğimi yaptım. Askerden terhis olduktan sonra da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’ne devam ederek 1964 yılında eğitimimi tamamladım. Bu arada Sanat Tarihi Bölümünün dörder sömestrlik, Türk- İslam ve Bizans Sanatı sertifikalarını da yapmış oldum. Arif Müfid Mansel, Kurt Bittel, Halet Çambel, Jale İnan, Aşkıdil Akarca, Semavi Eyice, J.Melleart ve Oktay Aslanapa benim hocalarımdı. Bu yüzden de onlarla yeri geldikçe her zaman övünürüm.

 

Yaşamımı müzecilik, üniversite hocalığı ve gazetecilik-yazarlık olarak ikiye ayırırım. Bunları birlikte yürüttüm, halen gazeteci ve yazar olarak çalışmalarımı sürdürüyorum.

 

Bursa Arkeoloji Müzesi’nde asistan olarak ilk defa göreve başladımsa da maddi imkânsızlıklardan ötürü istifa ederek, İstanbul Vakıflar Başmüdürlüğü’nde Eski Eserler Müşaviri Tahsin Öz’ün yanında görev aldım. İstanbul’un tarihi eserlerini tanımam yönünden bu görev benim için çok yararlı olmuştu. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün emriyle Türk ve İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi’ni kuruluşunda iki arkadaşımla birlikte görev aldım. Müzenin açılışından bir süre sonra Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’ne kendi isteğimle naklen atandım. Bu müzede uzmanlık ve yöneticilik yaptım (1971-1980). Ardından Divan Edebiyatı Müzesi Müdürlüğü (1978-1979),  İzmit Müzesi Müdür Yardımcılığı (1979-1980), Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğü,  İstanbul Türbeler Müzesi Müdürlüğü (1980), İstanbul Kültür Müdür Yardımcılığı (1980-1982), Ayasofya Müzesi Müdürlüğü (1982-1988), İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürlüğü (1988-1992),  Kayseri Müzesi Müdürlüğü (1992) ve tekrar Ayasofya Müzesi Müdürlüğü (1992-1996) görevlerinde bulunduktan sonra Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptım. Trakya Üniversitesinin arkeoloji, sanat tarihi ve tarih bölümlerinde (1996-2002), Mimar Sinan Üniversitesinde süsleme sanatları dersleri verdim. (2003-2005).

 

Basına ilk defa 1965 yılında Arkitekt dergisinde mimarı, sanat tarihi ve arkeoloji konulu yazılarımla ilk adımımı attım. Gazeteciliğe Reşad Ekrem Koçu’nun desteğiyle 1969 yılında o günlerin en büyük gazetelerinden Tercüman’da başladım. Cemal Kutay’ın isteği doğrultusunda Son Havadis gazetesinde köşe yazarlığına başladım. Sonraki yıllarda kendi isteğimle değişik gazetelerde köşe yazarlığı, inceleme ve spor, tarih içerikli yazılar yazdım. Kültür ve ramazan sayfaları düzenledim.  Özellikle belirtmek isterim ki; hiçbir gazeteden kovulmadım, kendi isteğimle yazdığım gazeteleri değiştirdim. Bizim Anadolu, Yeni İstanbul, İstanbul, Cumhuriyet, Akşam, Günaydın, Yeni Tanin, Hergün, Ortadoğu, YeniÇağ, Daily News, Gölge Adam, Sabah (eski Sabah), gazetelerinde yazma olanağını buldum.

 

Gazetelerin yanı sıra Arkitekt, Tarih Dünyası, Tarih Konuşuyor, Hayat Tarih Mecmuası, Hayat Mecmuası, İstanbul, Türkiye Turing Otomobil Kurumu Belleteni, Türk Folklor Araştırmaları, Vakıflar Dergisi, Antika, Arkeoloji ve Sanat, Sanatsal Mozaik, Antik Dekor, Art Dekor, Yapı, Fenerbahçe, Türk Kültürü, Türk Yurdu, İlke, İlgi, Action, Türk Dünyası Araştırmaları, Türk Dünyası Tarih Dergisi, Sanat Çevresi,  Kültür ve Sanat, Türkiyemiz, Sanat Dünyası, Arulus, Türk Etnografya Dergisi, Türk Edebiyatı, Memlekent, Sultanahmet, Bütün Dünya, Restorasyon gibi dergilerde de çeşitli konularda yazdım. Halen Yapı, Arkeoloji ve Sanat, İstanbul 1453, Arulus, Vakıflar Genel Müdürlüğü Restorasyon dergilerinde yazmaktayım.

 

Arkeoloji ve Sanat Dergisi yazı işleri müdürlüğü, Sultanahmet News ve İstanbul Forever dergilerinin genel yayın yönetmenliği, Kenthaber internet gazetesinin yayın koordinatörlüğünü ve köşe yazarlığını yaptım.  Günümüzde Hport.com.tr ile Datça Havadis’te köşe yazarlığı yapmaktayım.

 

Türkiye 1923-1973 Ansiklopedisi, Görsel Genel Kültür Ansiklopedisi, Büyük Larousse, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, İstanbul Ansiklopedisi (Reşad Ekrem Koçu), Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi, Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi, İstanbul Kültür ve Sanat Ansiklopedisi gibi ansiklopedilerin, mimari, arkeoloji, sanat tarihi ve biyografi maddelerini yazdım. Uluslararası sempozyumlara, çeşitli üniversitelere, resmi ve özel kurumlara, milli kongrelere konuşmacı veya tebliğ vererek katıldım. İstanbul, Selçuk Üniversitelerinin, Macar ve Fransız bilimsel yayınlarında yazdım.  

İstanbul Radyosunda periyodik konuşmalar yaptım. ETV televizyonuna (Edirne) haftalık programlar yaptım ve aynı zamanda sunuculuğunu üslendim. Çeşitli televizyonlara, radyolara konuşmacı olarak katıldım.

 

Boğaziçi Koruları (Çelik Gülersoy ile birlikte), Yeni Cami Hünkâr Kasrı (1971), Gebze ve Eskihisar (Cihat Soyhan’la birlikte, 1971), Gebze ve Eskihisar (1991), Hırka-i Saadet (1980), Ayasofya Müzesi (1984), Trabzon (1986), Blue Mosque (1988), Objektiften Seçmeler (köşe yazılarından derleme), (1988),  Kartacalı Hannibal (1991), Acaba Ne Yazmalı (köşe yazılarından derleme), (1992), Türkiye’de Müzecilik (1999), İslam Öncesi Türk Sanatı (2000), Karmaşık Düzen (köşe yazılarından derleme) (2003), Hagia Sophia (A Yayınları), Ayasofya Mozaikleri (Efe Yayınları), İstanbul Mevlevihaneleri (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) (2005); Ayasofya (Anadolu Yayıncılık) 2009, İstanbul (Anadolu Yayıncılık 2009), Topkapı Sarayı ve Harem (Anadolu Yayıncılık) 2009, Anılarıyla Tahsin Öz (Arkeoloji ve Sanat Yayınları), Great Palace Mosaıc Museum (Bilkent Üniversitesi), Sanal Aşk Kaçamakları, Mitoloji Tanrıları Aşkları ve Gizemleri (Puslu Yayıncılık), Tarihe Yön Veren Aşklar (Puslu Yayıncılık), Yaradılıştan Günümüze Cinselliğin Tarihi (Puslu Yayıncılık) yayınlanmış kitaplarımdan bazılarıdır.

 

Hagia Sophia, The Mosaic of Hagia Sophia, Bulue Mosque, The Great Palace, Chora, Trabzon and Sumela isimli kitapları çeşitli dillere çevrilmiştir.

 

Görsel Genel Kültür Ansiklopedisi, Türkiye 1923-1973 Ansiklopedisi, Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi, Türkiye’de Kim Kimdir, İlmi Eser Sahipleri (İLESAM) Ansiklopedisi, Müzeciler Almanağında benimle ilgili maddeler bulunmaktadır. Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ. yaşamımla ilgili bir kitabı yayına hazırlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 2016-07-20 16:51:00