Bir önceki yazıda estetik ameliyat olmak için bize başvuran bazı hastalarımızın bu soruyu bize sorduklarını ifade etmiştim.

Sorarken de ‘’Dr bey sakın yanlış anlamayın, hani siz belki bu konuda bilgililere yetkililere sormuş olabilirsiniz diye’’ şeklinde ifade ederek.


Elbette ki bu konuda benim diğer meslektaşlarım adına fikir beyan etmem doğru olmaz ama benim bu konudaki düşüncem şöyle;

Daha önceden de başka yazılarımda ifade ettiğim gibi estetik amaçlı yapılan ameliyatların mutlaka bir psikolojik karşılığı vardır.

Bu psikolojik karşılığı oluşturan alt bileşenler ise bireysel, toplumsal, sosyolojik ve dini parametre, algılama ve inanışlardır.


Şunu hemen ifade etmek isterim ki benim bir estetik cerrahi uzmanı olarak estetik ameliyat olmak günahtır ya da değildir şeklinde bir değerlendirmede bulunmam hiç doğru bir davranış değildir.


Dolayısı ile ben böyle bir değerlendirmede bulunmam.
 

Bu değerlendirmede kullanılan parametre ‘’günah’’ konusu olduğuna göre neyin günah neyin değil olduğunu ifade etmede bilgili bir ‘’din görevlisi’’ daha yetkin kabul edilebilir.


Ayrıca bu konularda genel bir yargılamada bulunmakta her zaman sağlıklı olmayabilir.


Örneğin göğüslerinin büyüklüğünden şikâyetçi olan bir bayanın bu amaçla ameliyat olmak istemesi iki kaygıyı birden içerir.


İri göğüslü olmak estetik açıdan rahatsız edici bir durum olduğu gibi iri olan göğüslerin bu bayanın fiziksel sağlığı üzerine de arzu edilemeyen olumsuz etkileri vardır. Örneğin burada yapılacak ameliyatın estetik mi yoksa sağlıkla ilgili bir ihtiyaç mı olduğu bile tartışma konusu olabilmektedir.


Bu ve buna benzer durumlarda yani işin içinde bir miktar estetikte olmasına rağmen sağlıkla ilgili bir durumunda olduğu şartlarda genellikle hem bu ameliyatı olacak kişiler ve hem de bu konuda görüşlerine başvurulan din adamları daha rahat konuşabilmekte ve bunda dinen bir sakınca olmadığı yönünde görüş bildirmektedirler.


Asıl tartışma ya da merak konusu olan durumlar ise fiziksel anlamda doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan bir kusur olmamasına rağmen sadece daha güzel olma ya da en güzel olma dürtüsü ile estetik ameliyat olma isteğidir.


İşte bu durumda ameliyat günah mıdır?


Ben din görevlisi değilim.


Dini bilgilerim bu konuda yorum yapacak düzeyde yeterli değil.


Herkesin inancına saygı duyarım.


Kardeşinin burnuna estetik amaçlı operasyon yaptırmak için kliniğime gelen bir bayana ‘’seninde ihtiyacın var sen düşünmüyor musun’’ diye sorduğumda,  ’Doktor bey benim inançlarım gereği yaptırmıyorum’’ diye karşılık vermişti.


Tabiî ki ben ona ‘’ o zaman neden kardeşinin ameliyat olmasına aracılık ediyorsun’’ diye sormadım.

Saygı duydum.


Televizyonlarda zaman zaman bu konuda tanınmış ilahiyatçı profesörlerin görüşlerini duyarız. Bazı hocalar estetik ameliyatlar konusunda daha esnek bir tutum sergilerken diğerleri bu konuda daha kesin bir şekilde ‘’estetik amaçlı ameliyat günahtır’’ diyebilmektedir.


Benim şahsi görüşüm estetik amaçlı ameliyat olmayı düşünen herkes eğer bu konuda bir kaygı içerisinde ise bu konuda vicdanına ve inançlarına danışıp ona göre kendi kararını kendisi vermelidir. Aksi takdirde günah işlediğini düşünen bir kimsenin estetik ameliyat sonrası ameliyattan beklediği oranda mutlu olmaması gibi bir durum söz konusu olabilir.

 


   
      

 

Doç Dr Hayati Akbaş / Hurriyetport.com

drhayati@hotmail.com

www.fbm.com.tr

 

 

 

Yayın Tarihi: 2008-11-07 19:34:00